Kirándulás a Békásmegyer feletti ezüsthegyen
A templomot kerestem és Pestet találtam.
Fehéregyháza-Székesfehérvár területi azonosítása
okt.26 A Székesegyház Alba Mária Ecclesia egykori helyének azonosítása
Alba Regalis-Királyi Fehér területi behatárolása
2009. November. Műholdas munka és kirándulás a körtemplomhoz Pető Imre ősBuda kutatóval.
2010.03.15. A Nemzeti ünnepeken én mindig inkább a Királyi Fehér területére megyek.
Üröm felől közeledve az autóból nézelődve már szinte érezzük, ahogy haladunk vissza az időben.A hegy felé sétálva szomorú kép tárul a szemünk elé, a faragott köveket még ma is hordják az egykori hatalmas város bőven szolgáltat építőanyagot.
A köveket ma is darabolják és hordják, így az épitőanyag szinte ingyen van...
Ez megy itt mióta a filoxéria kipusztította a szölőt és az embereknek más megélhetési forrás után kellet néznie...
A luxusházak úgy nőnek ki a földből az ősi területen, mint kiadós eső után a gomba. Mindent eladnak és beépítenek. Nincs sok idő a kutatásra, mert gyorsan eltűnik minden fellelhető nyom, már az erdő széléig betonút vezet. Szép drága házak készülnek a régi kövekből.
Az Üröm felöli falsor, mely kétszeresen öleli körül a hegyet.
Ma is érdemes volt kirándulnunk, mert aki keres-az talál...
Őrhely az út előtt
Csak egy ókori "viadukton" kiépített egy szekérnyi szélességű úton 360 méter magasan(mely vezet tovább az egykori épületek előtt) lehet ezt az épületet megközelíteni. A hely tökéletesen védett minden oldalról.
A Kevély hegy oldalából tökéletesen látszódik Alba Regalis "bal oldala" és az árkokban lévő vizet is könnyen odaképzelhetjük. Ha esetleg átverekedték magukat a kétszeres falsoron, ami védte a várost, semmi esélyük sem volt a déli oldalról felkapaszkodni.A hegy meredeksége miatt csak nagy nehezen tudtunk az egykori templom közelébe férkőzni Üröm felől. Hűséges kutatótársam(Kefír a Westi) mindinkább lefelé szeretett volna haladni. A magasabb területek voltak beépítve kőépületekkel, a környék adottságait tökéletesen kihasználták.
A bejárt útvonal
„Tipikus” sziklavárról van szó az egész területen az anyagot ott helyben, vájták ki és építették tovább védelmi célzattal. Ezért gondolják hivatalosan a finnugristák, hogy „itt csak kőbányák vannak”. Mondják ezt kifejezetten azok a „történészek” akik még soha az életben nem jártak itt és a felsorakoztatott bizonyítékokra, azt mondják: hülyeség!- pedig az ősi rév-Megyer itt van szemben és nem a ma ismert Székesfehérváron. Mint ahogy a Duna sincs ott!
A szent Gellért hegy tetejére felérve egy hatalmas vaddisznóval találkoztunk, ő is-mi is menekülőre vettük az irányt. A hegyoldalba épített pinceszerü épületek kéménnyel is rendelkeznek és jól megfigyelhető minden esetben, hogy azokat régebbi néhol faragott közetből hozták létre. A déli oldal gazdag beépítettsége Sicambria sokkal nagyobb kiterjedését igazolja. A hegy többszörös védelmi,( kötőanyag nélküli) falakkal van körbevéve, a Borosjenői szölősben ez különösen jól megfigyelhető.
Nagyon régi kötőanyag nélküli falak a hegyoldalban