2011
Zürichi Magyar Történelmi Egyesület
Ungarisch Historischer Verein Zürich
Svájci Közérdekű Egyesület
Dreimal nominiert für den “René Descartes Prize” der Europäischen Union
Háromszor jelölve az Európai Únió“René Descartes” tudományos díjára
Hungarian Historical Society of Zurich
Association Historique Hongroise de Zurich
Società Storica Ungherese di Zurigo
Associación Histórica Húngara de Zürich
Postfach 502 zmte@freemail.hu www.zmte.org
Postkontonummer: Zürich 80 36214-1
IBAN elektronisch: CH1309000000800362141
IBAN Papierform: IBAN CH 13 0900 0000 8003 6214 1
SWIFT Code/BIC: POFICHBEXXX
Empfängerbank: Swiss Post, PostFinance, Nordring 8,
CH-3030 Bern Clearing Number: 09000
Kapcsolati cím Magyarországon: v. Rihmer Aurél
H-1027 Budapest, Bajvívó utca 4
Tel: +36/1/325 6643 granasztoi@yahoo.com
Nyilvános előadás minden hónap utolsó előtti csütörtökjén Kezdete: pontosan 17 óra Belépés díjtalan Az előadást vita követi Helye: H-1051 Budapest, V. Arany János utca 10. Telefon: 0036/1/354-3400. Fax: 0036/1/354-3404 (Aranytíz Kultúrház I. emeletén) e-mail: aranytiz@aranytiz.hu
Január 20.
dr. Gedai István, kandidátus, a Magyar Nemzeti Múzeum ny. főigazgatója, ZMTE, Veresegyház
A Horthy-korszak a Magyar Nemzeti Múzeum történeti kiállításában
Elnök: dr. Darai Lajos, filozófus, kandidátus, KJF, ZMTE, Kápolnásnyék
Február 17.
Szőnyi József, a Pilisszántóért Egyesület elnöke
“Világosság Szántó felett” (L.: honlapunkon). A szántói Boldogasszony kápolna és Csillagösvény építése és történelmi előzményei(DVD)
Elnök: dr. Bérczi Szaniszló a földtudomány kandidátusa, ELTE TTK docens, ZMTE, Budapest
Március 24.
Egyed Zoltán, magánkutató, Budapest
Műholdas régészet. Új technika a történelemtudományban. Buda a Pilisben? (L.: honlapunkon)(DVD)
Elnök: dr. Költő László régész, a Somogy Megyei Múzeumok igazgatója, ZMTE, Kaposvár
Április 28.
Fenyves József, nukleártechnikus, Központi Fizikai Kutató Intézet, Budapest
Műholdas régészet. Új technika a történelemtudományban.
(L.: honlapunkon) Szent István Fejér-Vára Budakalászon (DVD)
Elnök: dr. Grandpierre Attila kandidátus, az MTA Csillagászati Kutatóintézet tudományos főmunkatársa, ZMTE, Budapest
A három “Pilis- előadást” bevezeti és a beszélgetést összefoglalja dr. Darai Lajos
Május 19.
dr. Szederkényi Tibor egyetemi tanár, az MTA (a földtudomány) doktora, az MTA Földtani Tudományos Bizottság tagja, ZMTE, Szeged
Az utolsó 40’000 év geológiai eseményei, amelyek embercsoportok, népek vándorlását befolyásolták (írásvetítő)
Elnök: dr. Bérczi Szaniszló a földtudomány kandidátusa, ELTE TTK docens, ZMTE, Budapest
Június 16.
prof. dr. Váralljai Csocsán Jenő, Oxford, ZMTE, Piliscsaba
Gróf Klébelsberg Kunó kultúrpolitikája
Elnök: dr. Harai Dénes a történelemtudomány kandidátusa, intézeti igazgató ZMNE, ZMTE, Budapest
Szeptember 22
dr. Csihák György a ZMTE elnöke, Zürich
“Horthy-fasizmus” – “Antall-demokrácia”. Történelmi párhuzam és előzmény
Elnök: dr. J. Újváry Zsuzsanna történész, kandi-dátus, egyetemi docens, PPKE BTK, ZMTE, Piliscsaba
Október 28.
A TAMANA-tudomány és eredményei. Emlékezés dr. Vámos-Tóth Bátor László, ZMTE, Honolulu, munkásságára (írásvetítő, hangszalag)
Elnök: Simon Imre Endre nyelvész, ZMTE, Roxboro és dr. Csihák György
November 17.
dr. Pandula Attila a történelemtudomány kandidátusa, ELTE BTK docens, ZMTE, Budapest
Horthy Miklós rendjelei és kitűntetései, különös tekintettel a társadalomtörténeti vonatkozásokra (DVD)
Elnök: v. Rihmer Aurél történész, ZMTE, Budapest
Asztaltársaság: A ZMTE budapesti asztaltársasága találkozik minden előadás után a Váci Utca Kávéház és Étterem, „R“ Café Parti Szerviz,
H-1056 Budapest, Váci utca 78-80. T: 00 36 (1) 267-6222, 267-6223
Könyvvásárlás: az egyesület rendezvényein
Megjegyzés. Háznagy: Lányi Ernő, Molnár Zsuzsanna, v. Rihmer Aurél, Sancz Klára Lujza
Secretariate for the conferences on the Early and Medieval History of the Hungarians Segreteria delle riunioni per la storia antica ed alto-medievale degli Ungheresi
Secrétariat pour les réunions traitant l'histoire ancienne et médiévale hongroise 01_023_A_W-2011 Secretaría para reuniones de história antigua y medieval de los Húngaros
Csihák György (Zürich)
Bevezető
Egyed Zoltán ismertetőjéhez
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Mindenkinek köszönöm, hogy eljön egy rövid ismertető hosszabb
megbeszélésére.
Egyesületem 25 éve arról ismert az egész világon, hogy a
történelemtudomány magyar vonatkozású részének elemzésében helyet ad az újnak, a talán 15 milliónyi magyar körében, vállalva a tévedés lehetőségét is.
Amit ma Egyed Zoltán bemutat, az nem lehet minden magyar kutató előtt ismeretlen, de talán keveset beszélnek róla, pedig a világ tudományos közönsége jól ismeri és hasznosítja – néhol magyar szakemberek közreműködésével. Tudom például, hogy a magyar régészek kiképzését világszerte kiválónak tartják. Így azután nem meglepő, hogy magyar régészek résztvesznek pl. a tengerfenék kutatásában. Néhány példa, a mai ismertetőnkhöz. Aki járt a mi egyhetes történelmi iskolánkban, találkozott néhány filmkivonattal, amit előadásaim kapcsán bemutattam. Több ilyen egész filmmel is rendelkezem. Az egyik, francia kutatók filmje az inkákról. Amit most előadok, az mind látható a filmen, részint mint kutatási eredmény, részint mint játékfilm.
Az utolsó előtti inka, halálos ágyához hívta országa vezetőit és leendő utódját, a fiát. Országa akkor nagyobb volt mint ma Brazília és két tenger mosta határait. Fővárosa az akkori és a mai Kuckó volt. Az inkák 92 év alatt (1440-1532) alatt annyit építettek, mint a kínaiak 2000 év alatt. A kutatók ott, 40-30ezer éves rétegben több teljes emberi csontvázat találtak. A helyreállított koponyák meglepték a kutatókat, mert nem mongolid, hanem kelet-afrikai. Ezt a kis kitérőt egy budapesti hölgy kedvéért tettem, mert a koponyák “szobrosítása” az ő munkáját dicséri – a filmben beszél is, magyarul.Az inka, halálos ágyán pontosan megmondta, hogy mikor, keleten megjelennek hódítók, akik elpusztítják országát. Halála után fia elhatározta, az ország megvédését – a történet közismert.Derék kutatóinkat a jóslat érdekelte: a csillagokból olvasta az inka. El is mondják a “legendát” – persze “csillagnyelven”.Tudnunk kell, hogy van olyan komputer program (sajnos ezeknek akifejezéseknek sincs magyar neve), ami segítségével a csillagos eget a Földbármely pontján, a képernyőn, sok évre visszamenőleg, meg tudják jeleníteni.Ismét egy kis kitérő. Ausztrália közepén, az aboriginek szent hegyénmagam is fényképeztem olyat, amit tilos, mert szent és fehér ember nemigen látott. A kép kora kb. 40ezer éves. Érdekes a kormeghatározás technikája. A teljesen sötét barlang falai tele vannak színes képekkel. Égésanyag itt sincs, amint nincs se Egyiptom piramisai belsejében, se Kutya, se Dunhuang barlangjaiban (mivel világítottak a hunok/szkiták?). Az abo-képek kormeghatározása a kép ábraelemzésével történik – amit most nem ismertetek.De van a teljesen sötét barlang tetejére festve csillagos ég, aminek korát – az előbb említett komputer-technikával megállapították. Így, a festmények korát kétféle technikával is azonosították.Kérem jól megérteni: ez tudomány.
Térjünk vissza az inka halálos ágyához. A filmben mutatják egy hegyről
nézve Kuckó mai városát: látható a nagy forgalom is, mintha Budapestet
néznénk a Hármashatár-hegyről. Erre a valódi képre rávetítik egy az egy-ben az ősi Kuckó régészeti térképét. Jól látható a mai városon a hajdani város képe: a falak, a védőművek, az épületek stb.
Eltűnik a mai kép, marad a régészeti és megjelennek, majd mozognak a
különféle égi testek. Mondják hozzá a legendát és pontosan megmutatják, hogy a csillagokban miként volt megírva, hogy a várost hogyan kellett felépíteni. Ezután elmondják a haldokló inka jóslatát és mutatják hozzá az akkori csillagképeket. A fia pedig csinálhatott amit akart (ezeket a jeleneteket mutatják a közbeiktatott játékfilmmel) – az Inka Birodalom el kellett pusztuljon: mutatják a csillagok. Ezekhez hasonló technikát mutat nekünk Egyed Zoltán.
Rajtunk is múlik, hogy történelmünket jobban megismerjük, mert amint a
csillagokban, legalább úgy a múltunkban is rejlik jövőnk. Rajtunk is múlik, hogy mennyire kapcsolódunk a tudományos haladáshoz. Ebben az esetben valamihez, amitől ma még nem lehetünk túlságosan leszakadva.
Tessék kérem besétálni: az ajtót kitárjuk.
Zürich, 2010. január 12.
Egyed Zoltán:
Kutatási beszámoló
Mottó:
Az egész rejtély megoldásához tehát az visz közelebb, ha nem kettős, hanem hármas
lépcsőzetességben gondolkodunk, azaz Buda előtt volt Óbuda, azelőtt pedig Ősbuda. Így a két korábbi helyszín épületei, műtárgyai és ezek emlékei egyaránt helyet kaphatnának, és megoldódna az a nem kis probléma is, hogy az óbudai helyszínre semmiféle Attila városa és Árpád vára rommaradványok nem mutatkoztak eddig.
Darai Lajos
Az itt röviden ismertetett kutatás előzményének tekintem azt a 28 évvel ezelőtti budapesti történelem szakkört, amelynek keretében ősi magyar településeket ismertettek meg velünk tanáraink. De nem elméletben vagy hipotetikusan, hanem gyakorlatban, a helyszínen megmutatva a romokat, az emléknyomokat.
A Szentendre-Pomáz-Budakalász határolta területre jártunk ki, és oda többször is visszatértünk. Megálltunk Sashegyi Sándor sírjánál is, és egy idős helyi férfi a pomázi Klissza-dombról megmutatta, elmagyarázta a város kiterjedését: hol voltak a hatalmas bástyák és merre folyt régen a Duna. A Kevély-hegy oldalában óriási épületromokat, kikövezett utakat találtunk, török kardok után kutattunk a hegyoldalban és egy érdekes helynél, ahol mécsesek égtek és koszorúk voltak, imádkoztunk.
E felejthetetlen élmény indította el mai kutatásomat. Már gyerekként is könyvtárban olvastam utána annak, amit láttam, és az ott talált ábrázolásokat, képeket gondolatban elhelyeztem a korábban bejárt terepen. Nem lettem régész, de mindig e terület közelében volt dolgom.
1996 óta egyre nagyobb területet részletesen megismerve, az apró nyomokat, jeleket figyelve, az egészet metszetekkel összehasonlítva kezdtem foglalkozni a kérdéssel. Aztán az Interneten és könyvtárakból is céltudatosan gyűjtöttem a vonatkozó irodalmat.[1]
Végül a Google Earth műholdas keresőről[2] a National Geographic magazinban olvastam elsőként, ahol azt írták: ezzel az eszközzel találnak meg sok helyütt a világon rég eltűntnek hitt városokat. E Google Föld ingyenes számítógépes eljárás vagy alkalmazás, mely képzeletbeli[3] földgömbként használható. A Föld háromdimenziós modelljére mértékhelyes műholdképek,[4] légi felvételek és földrajzi tájékoztatási[5] adatok vannak vetítve. Az alkalmazásban a Föld minden részéről leolvashatók a földrajzi helymeghatározók,[6] és az adott pont magassága.
Az időszalag segítségével egy adott hely műholdas képei között válogathatunk több évre visszamenőleg. Az adott területnél a földben jelenlévő épületeket vagy a már nem létező falakat is kimutatja a program, ugyanis ezek vetülete eltér a környezettől, és a rétegben mélyebben lévő vizet is láthatjuk vele. Hőtérképként is működik a rendszer, azaz attól függően, hogy mi van a felszín alatt, a hidegebb és melegebb részeket, alakzatokat is megmutatja. És a fejlesztéseknek köszönhetően lehetőség adódik a műholdas felületre számítógépen tárolt adatból, rajzból, szerkezetből képet illeszteni.
[1] Vesd össze: Darai Lajos: „Kitagadott Árpád-örökség?" Acta Historica Hugarica Turicienzisa XXIV. évfolyam 2. szám, a Pannon Kultúraközösség Kutató és Képzőközpont Folyóirata 2009/A. (a Zürichi Magyar Történelmi Egyesület 59. sz. kiadványa), 44-73 oldal. http://www.zmte.org/hu/e107_files/public/59.pdf
[2] http://earth.google.com/ és http://hu.wikipedia.org/wiki/Google_Earth
[3] Azaz virtuális.
[4] http://hu.wikipedia.org/wiki/Műholdkép és http://hu.wikipedia.org/wiki/Google_Maps
[5] Azaz térinformatikai. A földrajzi információs rendszert lásd : http://hu.wikipedia.org/wiki/GIS
[6] Azaz koordináták.
Normal